Zaman: 21 Eki 2014, 05:00

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: At arabası tekeri yapım alternatif teknikleri 1
MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2009, 22:02 
Üye
Üye
Kullanıcı avatarı

Ömer bey fayton yaparken değerlendirisin.
gürcan

Alıntı link: http://www.artimanha.com.br

Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.

Başa Dön

Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: At arabası tekeri yapım alternatif teknikleri 1
MesajGönderilme zamanı: 11 Şub 2010, 11:51 
Admin
Admin
Kullanıcı avatarı

Engin KOÇ yazdı:
Ancak tekerleri yaptık diyelim. Arabayı .. faytonu nasıl yapıcaz.

Engin bey, 30-40 sene önce bu soruyu sorsaydınız makul karşılardım ama... İnternet denen bilgi okyanusunda yüzdüğümüz bu devirde bu soruyu sormanız (kusura bakmayın ama) pek araştırma yapmıyorsunuz, internetten yeterince faydalanmıyorsunuz gibi bir izlenim yarattı.. Hazır planı bulup yapmak elbette rahat ve pratik ama bu tip çalışma ve araştırma sonucu olmayanı ortaya çıkarmak insana ayrı bir mutluluk veriyor. ;)

İzmir Akhisar'da yaklaşık 110 yıldır Türkiyenin ilk ve tek Geleneksel fayton üreticisi olan ve aynı zamanda başta İngiltere, Hollanda, Norveç gibi sembolik kraliyetlerine de Özel kraliyet Makam arabalarını üreten ve fatyonu ihraç eden Güneş Fayton firmasının web sayfalarını incelemenizi öneririm.

http://www.gunesfayton.com.tr/gunesfayt ... 3&id=6&l=1

Naçizane benim bu sayfalardan faydalanıp yapmaya çalıştığım Victoria Modeli "İzmir Faytonu" çalışmamın fotoları:

Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.

Başa Dön

Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2010, 12:03 
Admin
Admin
Kullanıcı avatarı

Engin Bey,
Söz konusu fayton sayfasında gözden kaçırdığınız fevkalade detaylar var. Ben tüm ölçüleri ve taslak da olsa çizimleri web sayfasından aldım. Kendi çabamla kimdseden yardım almadan modeli çıkarttım. Sizin mesajınız üzerine tekrar baktım hepsi de olduğu yerde duruyor. Yazdığınız gibi fotoğraflarda zaten ölçü olmaz, ancak her fotoğraf yapım detayları hakkında fevkalade bilgiler verir. Biraz daha fazla araştırma ve gözlem, her işi hallder..

Kolay Gelsin.
Ömer

Başa Dön

Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2010, 14:09 
Üye
Üye
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar.
Bursa da Tofaş Anadolu arabaları müzesi varmış.
http://www.tofasanadoluarabalarimuzesi.com/
Gidince resimleyip sizler ile paylaşacağım.
selamlar
gürcan

Başa Dön

Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 12 May 2012, 12:08 
Üye
Üye
Kullanıcı avatarı

Yurdumuzda yapılagelen Faytonların. İngiliz Viktoria Faytonlarından faydalınarak yapıldığını farkına vardım. Ve bu konuda detaylı araştırma yaptım. Bir çok doküman getirttim. Ben daha önce de söz konusu ettiğim gibi projesiz model yapmayı düşünmüyorum. Model, bir hakiki aracın ufaltılmışı olduğu için proje ile yapılmadır. Benim görüşüme, anlayışıma göre aksi model olmuyor.

Bu konu altında yapım aşamalarını, sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Acaba gönderebilecekmiyim ? Aşağıda yollamaya çalıştığım Video da görüleceği gibi at arabası yapımında en önemli konunun tekerlek yapılması olduğuna karar verdim. Şimdi bir kaç göbek yapım detaylarından kullanacağımgöbeğin planını hazırlıyorum.

http://www.zaplat.com/video/nasil_yapil ... il_Yapilir

Hoşca kalın.

Başa Dön

Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 13 May 2012, 11:13 
Üye
Üye
Kullanıcı avatarı

Evet tekerleğin detaylarından başladık. Bu AutoCAD resminde çizdiğim 11 cm Çapındaki detay tekeleğin şimdi de imalatını yapıp gerekli düzelmeler varsa onları yapacağım. Tabii bağlantıları elimdeki vidalar ile yapacağım. Göbeğin sıkılmasında 3 mm vida kullanacağım. Göbekdedki metal aksam prinç olacaktır. Tamamlanınca ölçüleri vereceğim. Bütün bu süreç içinde görüşlerinizi de istiyorum tabii.
Bu arada ahşap spilit lerden (Spoke) bir fayton için 48 adet olacağını söylemeyi unutmuşum. Splitin göbeğe ( Hub) bağlanacağı yer 4x4 ucun trapez bağlantısı olup üst tarafı 3 mm çapında tornalanacak ve ucu 2 mm çapında inceltilerek tekerlek çevresindeki 6 parçadan oluşan ve fellies (Türkçesini bilmiyorum) de açılan deliklere çakılacaktır. Tekelek kanınlıği ise 4 mm olacaktır.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak: